poniedziałek, 4 lutego 2013

Czas na uczciwą i bezpieczną Polskę! - konwencja SP

Relacja z ostatniej konwencji Solidarnej Polski ze strony spzz.info:


 
O walce z przestępczością i korupcją, a także o bezpieczeństwie, służbie zdrowia i ułatwieniach socjalnych dla rodzin mówili politycy Solidarnej Polski podczas konwencji programowej "Czas na uczciwą i bezpieczną Polskę". Europoseł i wiceprezes Solidarnej Polski Jacek Kurski przypominał też, że PO obiecywała, że będzie wszystko lepiej. - A co jest? Próba legalizacji miękkich narkotyków, basen narodowy, Amber Gold, homozwiązki i fotoradary - powiedział Jacek Kurski. - Musimy zrobić wszystko, by Polska była uczciwym i bezpiecznym krajem i aby to zrobić, konieczne jest wprowadzenie szeregu działań - mówił lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
 
Prezes Solidarnej Polski określił sytuację w służbie zdrowia jako tragiczną. - Od 2005 roku dwukrotnie zwiększył się budżet służby zdrowia, natomiast sytuacja w niej uległa pogorszeniu - powiedział. - Musimy sprawić, by pieniądze m.in. w służbie zdrowia były uczciwie zarządzane. Aby to zrobić potrzeba wprowadzenia bezpiecznego i uczciwego państwa - powiedział Zbigniew Ziobro. Państwo powinno zapewnić bezpieczeństwo, także socjalne - rodzinie, a tego nie robi. Bezpłatne publiczne żłobki i przedszkola, wydłużenie urlopów macierzyńskich, ulgi dla pracodawców, którzy zatrudnią wracające do pracy młode matki, i dopłaty na mieszkania dla młodych małżeństw - to tylko niektóre z założeń programowych Solidarnej Polski. 
 
Potrzebne są też szybkie działania, by zwalczyć "odradzający się front obrony korupcji", który źle wpływa na funkcjonowanie państwa. - Reakcje elit, dla których uczciwości niewiele znaczy, po wydaniu wyroku na doktora G. pokazują, że odradza się front obrony korupcji - powiedział Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że media, które, w jego opinii, kreowały doktora G. jako człowieka niezłomnego, "musiały zakrzyczeć niewygodną prawdę, że skazany lekarz jest łapówkarzem". Pod rządami koalicji PO-PSL prawa zwykłego obywatela są pogardzane, także poprzez to, że do polskiego życia publicznego przedostawały się korupcja i łapownictwo. Właśnie korupcja powoduje, że także wymiar sprawiedliwości funkcjonuje wadliwie. - Państwo powinno chronić ofiarę, a nie przestępców. Wymiar sprawiedliwości, który jest takim nie tylko z nazwy, ale w którym sprawiedliwość znajduje wyraz w codziennym funkcjonowaniu, sprawiedliwość i mieszcząca się w niej zasada równego traktowania wszystkich wobec prawa. By nie było równych i równiejszych - mówił prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. W Polsce dochodzi do skandalicznych sytuacji, w których odbiera się matce dzieci, bo nie może opłacić rachunków, a twórca afery Amber Gold mógł miesiącami bezkarnie oszukiwać ludzi. - Amber Gold zatrudniała syna premiera, czy to przypadek? Jak to świadczy o uczciwości władzy? - pytał Zbigniew Ziobro. 
 
Faktem jest również to, że młodzi Polacy masowo emigrują do krajów, w których korupcja jest niska. - Bezpieczna i uczciwa Polska to warunek rozwoju. Solidarnej Polsce nie braknie energii, by wprowadzić ją w życie - podkreślił Zbigniew Ziobro. 
 
Informatyzacja kraju to "jedna wielka stajnia Augiasza, w której straty sięgają miliardów dolarów". Nawiązał w ten sposób do informacji z maja, że KE wstrzymała płatności dotyczące części projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Stało się tak w związku ze śledztwem, jakie prowadzi prokuratura apelacyjna ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach byłego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Jeśli korupcja staje się nagminna, powszechna, jeśli przykład idzie z góry to efekty dla normalnego człowieka muszą być negatywne, w każdej sferze, za którą odpowiada rządząca koalicja - ocenił Zbigniew Ziobro. 
 
Beata Kempa argumentowała, że - w czasie, gdy ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro, w Polsce miał miejsce "boom inwestycyjny", bo przedsiębiorcy zachęceni jego antykorupcyjną postawą chętniej prowadzili w Polsce interesy. W tamtym czasie zmalała też ilość popełnianych przestępstw. Polacy pod rządami PO i PSL nie czują się bezpiecznie. Potrzebne jest m.in. zaostrzenie kar za najpoważniejsze przestępstw, skuteczna konfiskata majątków przestępców, większa ochrona praw ich ofiar - w tym do bezpłatnej pomocy prawnej oraz przepisy uniemożliwiające wypuszczanie z więzień morderców i pedofilów. Należy też walczyć z uzależnieniami, między innymi poprzez karanie posiadania choćby niewielkiej ilości narkotyków i edukację młodzieży - mówiła Beata Kempa. 
 
- Nikt tyle Ci nie da, ile Platforma obiecywała. Obiecywali, że będzie wszystko lepiej, w zakresie infrastruktury, w zakresie dostępności świadczeń, uczciwości, walki z korupcją, poprawy bytu. A co jest? Próba legalizacji miękkich narkotyków, basen narodowy, Amber Gold, homozwiązki, a na koniec fotoradary. Dość tego - mówił podczas konwencji europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski. 
 
- Solidarna Polska nie jest partią "tylko jednego tematu - korupcji" i ma też pomysły, jak przeciwdziałać wyprowadzaniu z Polski pieniędzy - np. poprzez ograniczenia w nabywaniu papierów dłużnych przez zagraniczne banki, czy wprowadzenie podatku obrotowego od hipermarketów. Jak podkreślił, program partii zawiera też rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa socjalnego rodzin. Mamy gotowe projekty, gotowe drużyny, gotowego lidera - powiedział Jacek Kurski.
 
Europoseł Jacek Kurski powiedział również, że Solidarna Polska jest alternatywą dla nieudolnej Platformy Obywatelskiej i nieskutecznego w roli opozycji Prawa i Sprawiedliwości. Solidarna Polska przygotowuje rozwiązania wzorowane na francuskich, zgodnie z którymi państwo będzie miało prawo odkupić po cenie zakupu sprywatyzowany majątek, który został nabyty przez inwestora w złej wierze, czyli po to by doprowadzić przedsiębiorstwo do upadłości, zwolnić ludzi i przejąć rynek. Podobne rozwiązania Solidarna Polska przygotowuje w sprawie zakupu ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz